ببر

ایران می‌گوید در صدد است نسل ببر مازندران را احیا کند

معاون بهداشت و پیشگیری سازمان دامپزشکی ایران اعلام کرد که به زودی تعدادی ببر نر و ماده روسی به منطقه میانکاله مازندران وارد می‌شوند.

برنامه احیای ببر مازندان مدتی است که در سازمان محیط زیست ایران مطرح شده و در این راستا در سال ۱۳۸۹ ایران دو قلاده ببر سیبری را خریداری کرد.

این جانوران قرار بود بعد از یک ماه به زیستگاه میانکاله منتقل شوند، اما به دلیل آماده نبودن این زیستگاه در شمال ایران، ببر نر سیبریایی که در باغ وحش پارک ارم تهران نگهداری می‌شد پس از هشت ماه و چند روز به علت بیماری مشمشه تلف شد. ببرماده نیز در باغ‌وحش نگهداری شد.

محسن مشکوه، معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) با اعلام خبر انتقال ببرهای روسی، در مورد ببر ماده‌ای که از سال ۱۳۸۹ در باغ وحش است گفت: "بر اساس نتیجه آخرین آزمایش، این ببر ماده نیز به بیماری مشمشه مبتلا شده و به دنبال هماهنگی دستگاه‌ها برای امحای این ببر هستیم."

بیماری مشمشه یک بیماری عفونی بسیار مسری در میان تک سم ها است. این بیماری در انسان نیز به دنبال تماس مستقیم با حیوان آلوده یا تماس با بافت های آن منتقل می شود.

ایران می گوید که درصدد است نسل ببر مازندران را احیا کند. برهمین اساس محمد جواد محمدزاده، رئیس سازمان محیط زیست ایران روز ۲۸ آذرماه سال گذشته اعلام کرد که "با ترزیق دی ان ای از پوست و موی ببر تاکسیدرمی شده مازندران به ببرهای روسی، قرار است ببر مازندران به تدریج احیا شود."

این درحالی است که ایمان معماریان، دامپزشک حیات وحش همان زمان در گفت و گو با بی‌بی‌سی فارسی گفت‌:" تا آنجا که من می‌دانم و حتی با پیشرفت‌هایی که علم تاکنون داشته، این کار غیر عملی است. اینکه شما دی ان ای هر حیوانی را به چیز دیگری تزریق کنید و دی ان ای به سلول رفته و در هسته جایگزین شود، امکان ندارد."

آقای معماریان با اشاره به اینکه در تحقیقات اخیر روسیه تشابهات ژنتیکی میان ببر سیبری و مازندران مشاهده شده است، اضافه کرد که حتی این ادعا مطرح شده است که ممکن است ببر سیبری و مازندران یکی باشند، اما هنوز ثابت نشده است.

بر اساس گفته مسئولان سازمان دامپزشکی قرار است ببرهای جدیدی که به ایران وارد می‌شوند، زیر نظر سازمان دامپزشکی کشور قرار بگیرند.

برخی از کارشناسان معتقدند که مسائل مطرح شده در مورد مرگ ببر سیبری و موضوعات پیرامون آن بیشتر نشان دهنده مشکلات داخلی میان سازمان محیط زیست، سازمان دامپزشکی و باغ وحش تهران است که به دلیل عدم هماهنگی حاضر به همکاری با یکدیگر نیستند.

اما در همین حال برخی از صاحبنظران معتقدند که با توجه به مشکلات مالی و کمبود بودجه‌ای که همیشه گریبانگیر سازمان‌هایی نظیر سازمان محیط زیست است، بهتر است مسئولان این سازمان به جای برنامه‌های پرهزینه‌ای که امکان اجرای آن نیز بسیار سخت است، از آنچه برجای مانده حفاظت کنند و سرمایه‌ها را در ساماندهی و بهبود شرایط محیط زیستی ایران به کار برند.

ببر مازندران آخرین بار در سال ۱۳۳۸ برابر با ۱۹۵۹ میلادی و توسط یک شکارچی در گنبد کاووس دیده شد. در آن هنگام و به زبان محلی ببرها را "شیر سرخ" می نامیدند.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات