نتایج یک بررسی درباره عوامل اصلی ایجاد بیماری عفونت مزمن ناخن حاکیست: شیوع این بیماری در جنس مونث و عمدتا به علت عواملی چون تماس مكرر با مواد شوینده و نیز استفاده از لاک ناخن، بیشتر است.

به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا، منطقه دانشگاه علوم پزشكی تهران، «اونیکومایکوزیس» به عفونت مزمن ناخن اطلاق می‌شود و به دست آوردن اطلاعات اپیدمیولوژیک و قارچ‌شناسی، از روش‌های مهم کنترل این بیماری به شمار می‌رود.

بر اساس اهمیت این موضوع، دکتر فریبا برنجی، متخصص انگل‌شناسی و قارچ‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، طی تحقیقی، به بررسی شیوع این بیماری در بیماران مراجعه كننده به بیمارستان امام رضا (ع) مشهد، طی دوره 5 ساله ( 84 تا 89) پرداخته است.

در این بررسی، 404 بیمار مشکوک به «اونیکومایکوزیس» در آزمایشگاه انگل‌شناسی و قارچ شناسی مرکز پژوهشی بیمارستان امام رضا (ع) مشهد مورد آزمایش قارچ‌شناسی قرار گرفتند.

بیماران مشکوک به عفونت مزمن ناخن، مورد آزمایش مستقیم و آزمایش کشت قرار گرفتند که از میان 107 نفر آزمایش‌شونده مستقیم مثبت، 65.4 درصد را زنان و 34.6 درصد را مردان و از 90 نفر آزمایش‌شونده کشت مثبت، 76.6 درصد را زنان و 33.4 درصد را مردان تشکیل می‌دادند. علاوه بر این ناخن دست با 61 درصد و ناخن پا با 36 درصد، موارد مثبت را تشکیل می‌دادند.

نتایج این بررسی حاکیست، شیوع این بیماری در جنس مونث و به دلایلی از جمله تماس مکرر دست‌ها و ناخن‌ها با مواد شوینده و استفاده از لاک ناخن، بیشتر از مردان است. همچنین 10درصد مبتلایان به عفونت مزمن ناخن، را کودکان زیر 10 سال تشکیل می‌دادند که علت آن عمدتا عادت به انگشت مکیدن بود.

نتایج این پژوهش، در مجموعه مقالات «انگل شناسی و بیماری‌های انگلی ایران» منتشر شده است.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic