تبلیغات
علوم گیاهی - وضعیت دریاچه پریشان همچنان 'بحرانی' است

وضعیت دریاچه پریشان همچنان 'بحرانی' است

چهارشنبه 3 خرداد 1391 04:08 ب.ظ

نویسنده : عسکر اله قلی
دریاچه پریشان

دریاچه پریشان یکی از دریاچه‌های آب شیرین ایران در وضعیت بحرانی به سر می‌برد

با وجود بارندگی نسبتا مناسب در استان فارس، تالاب پریشان در شهرستان کازرون از توابع این استان، همچنان در وضعیت" بحرانی" به سر می‌برد.

جمال خداپرست، رئیس اداره محیط زیست شهرستان کازرون، با اعلام این موضوع به خبرگزاری مهر گفت: "در حال حاضر حدود ۱۰ هکتار از دریاچه پریشان تا نیم متر آب دارد، اما وضعیت آن همچنان بحرانی است."

دریاچه پریشان با وسعت ۴۳ کیلومتر مربع، یکی از دریاچه‌های آب شیرین ایران است.

آقای خداپرست با اشاره به اینکه این دریاچه در سال گذشته نیز حدود نیم متر آب داشت اما در فصل تابستان کاملا خشک شد، گفت این نگرانی وجود دارد که آب دریاچه در آینده خشک شود.

وی در مورد راهکار در نظر گرفته شده برای احیای دریاچه پریشان گفت: "در حال حاضر مسیر سیل‌ها لایروبی شده که در فصل تابستان با انحراف این مسیرها امیدواریم گامی برای احیای دریاچه برداشته شود. قرار است با احداث سد نرگسی حقابه ای هم به دریاچه اختصاص داده شود، اما این امر تا ۱۰ سال دیگر به طول می‌انجامد."

دریاچه پریشان در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین المللی ثبت شده و جزو مناطق حفاظت شده به حساب می‌آید.

جدای از خشکسالی، این دریاچه با مشکلات دیگری از جمله آتش سوزی هم روبرو است که در سال گذشته چندین بار روی داد.

اصغر محمدی فاضل، معاون تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست ایران با اشاره به آتش سوزی‌های روی داده در بستر و حریم این دریاچه گفت که بر اساس نظر کارشناسان این آتش سوزی ها بدون شک منشا انسانی داشته است.

در آخرین آتش سوزی این دریاچه هشت هکتار از پوشش گیاهی حریم دریاچه که زیستگاه موجوداتی چون پرندگان و لاک پشت ها بود، طعمه حریق شد و سوخت.

آتش سوزی دریاچه علاوه بر آسیبی که به تالاب و گیاه‌های درون آن وارد کرده، موجب صدمه دیدن این جانوران هم شده است.

به اعتقاد کارشناسان، این دریاچه علاوه بر اهمیت محیط زیستی به دلیل نزدیکی با محوطه‌های تاریخی نظیر آتشکده کازرون و قلعه ساسانی دارای اهمیت تاریخی و میراث فرهنگی است.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -