اشنایی با برخی از گیاهان سمی

دوشنبه 23 مرداد 1391 05:25 ب.ظ

نویسنده : عسکر اله قلیکرچک باقلا : Castor Bean


ممکن است شما متعجب شوید که بدانید یک عنصر کرچک باقلا مرگبارترین سم گیاهی می باشد. در حقیقت فقط یک ذره کوچک از کرچک باقلا کافی است تا یک فرد بالغ را طی چند دقیقه بکشد. روغن کرچک به شکل امن ( اما نه خوش طعم ) از متحرک ترکیبی کشنده به نام ricin درست شده است.


نخود تسبیح : Rosary Pea


نخود تسبیح ممکن است بسیار زیبا و جذاب خوانده شود اما در واقع یکی از خطرناکترین گیاهان روی زمین است. دانه های آن حاوی یک lectin خاص به نام abrin می باشند، که اگر بلعیده شود مرگ بلافاصله به دنبال آن رخ خواهد داد. دانه های آن به راحتی توسط پوشش قرمز روشن و مشخص و یک نقطه سیاهشان شناسایی می شوند. ( تقریبا بر عکس عنکبوت بیوه سیاه )


قاتل الذئب - تاج الملوک : Monkshood


یکی دیگر از گیاهان سمی که اسم مستعار آن “wolfsbane” ( زهر گرگ ) می باشد. دلیل اینکه این گیاه یکی از گیاهان مورد استفاده و رایج کشاورزان است این است که یک ابزار بسیار موثر برای مرگ گرگ است. اسامی مستعار آن شامل زهر پلنگ و راکت آبی و کلاه شیطان است.

سم بوشمن : Bushman's Poison


معروف است که این سم در آفریقای جنوبی برای سمی کردن نوک پیکانها استفاده می شود. اگرچه گیاه، گلهای خوش عطر و یک آلوی خوش طعم مانند توت تولید می کند شیره ی شیری آن می تواند کشنده باشد. این گیاه همچنین به نام wintersweet ( زمستان شیرین ) نیز معروف است.

شیپور فرشته : Angel's Trumpet


با توجه به مصرف بیش از حد استفاده کنندگان ناآگاه موارد بسیاری بستری شدن و تعدادی بیماری به خاطر استفاده تفریحی گزارش شده است. این گیاه رایج به نام های دیگری مانند علف هرز جیمسون نیز مشهور است. این گیاه حاوی 4 ماده سمی است که بر روی سیستم عصبی بدن تاثیر می گذارند.

شوکران آبی : Water Hemlock


شوکران همان سمی است که سقراط بزرگ را مجبور به نوشیدنش کردند. شوکران آبی هم دقیقا به همان اندازه کشنده است. گفته می شود که گیاه شوکران آبی سمی ترین گیاه در تمام آمریکای شمالی است. گل ها و ساقه های این گیاه سمی نیستند اما ریشه های این گیاه آکنده از مواد سمی است.

سرخدار انگلیسی : English Yew


این گیاه یا درخت را می توان یکی از مهلک ترین گیاهان یا درختان روی زمین به حساب آورد. این گیاه ظاهری باشکوه دارد و در اغلب نقاط اروپا یافت می شود. سم این گیاه سریع عمل می کند و هیچ پادزهری ندارد.

گل مار : Snake Root


گل مار خطرناکترن نوع گیاه برای دام مانند گاو و گوسفند است. وقتی گاو شکوفه های سفید جذاب و پر مانند و ساقه این گیاه را مصرف کند شیر و استخوانش پر از توکسین می شود و در انسانی که از این حیوان آلوده مصرف می کند بیماریهای پیشرفته مربوط به شیر تولید می شود.


درخت استریکنین : Strychnine Tree


مشهور است که شاهزاده کلئوپاترا خدمتکاران خود را مجبور کرد تا با خوردن دانه های میوه این درخت، دست به خودکشی بزنند. در دانه های سمی این گیاه سم استریکنین و بروسین وجود دارد. کلئوپاترا این کار را به این خاطر انجام داد تا مطمئن شود که آیا میوه های این درخت، برای خودکشی خودش در صورت لزوم مناسب هستند یا نه.


بذر ماه : Moonseed


نامش متوجه دنیای دیگر است و گیاهی با اثرات اغلب کشنده. دانه های این میوه ی آلویی ( میوه ی هسته دار ) به شکل جدی برای انسان سمی هستند اگرچه پرندگان می توانند آنها را بخورند. این گیاهان ابتدا باعث فلج شدن می شوند اما در اندازه زیاد کشنده است.

دافنه : Daphne


این گیاه ، یک گیاه محبوب در اروپا است که خانم ها از آنها برای آرایش خود استفاده می کنند. این گیاه همیشه بهار، برگ های زیبا و گل های خوشبو و معطر دارد که هرکسی را جذب می کند، البته اینها موجب نمی شود که این گیاه سمی نباشد. مصرف بر گها یا میوه های زرد و قرمز این گیاه در ابتدا موجب استفراغ شدید می شود و بعد هم خو نریزی داخلی، کما و مرگ در انتظار خواهد بود.


گل نرگس : Narcissus


هر دو نوع زرد و سفید سمی است اما نوع زردرنگش بسیار سمی تر است. البته گل و ساقه این گیاه سمی نیست بلکه پیاز این گیاه است که بسیار زهراگین است. سقراط این گیاه را به دلیل سمی بودن «گردنبند خدایان دوزخ» می نامید.


خرزهره : Oleander


خرزهره، مرگ آورترین گیاه روی زمین است. این گیاه همچنین به عنوان یک گیاه بسیار محبوب در تزئینات و دکوراسیون، شهرت دارد. تنها یک برگ این گیاه می تواند یک انسان بالغ را به کشتن دهد. حتی شکوفه ها و گلبرگ های این گیاه نیز بسیار سمی است.

گل صدتومانی : Rhododendron


این گیاه سمی همیشه بهار است و در سراسر منطقه شمال غربی اقیانوس آرام دیده می شود. نوع درختچه ای این گیاه نیز که به آزالیا معروف است بسیار سمی است. سمی که در این گیاه وجود دارد، می تواند موجب اسهال و استفراغ، دردهای شدید، کما و مرگ شود.

گیلاس وحشی : Wild Cherry


این گیاه در منطقه آمریکای شمالی می روید. گیلاس های این گیاه کوچک هستند و البته به هیچ عنوان خوردنی نیستند. ساقه چوبی و برگ های این گیاه حاوی ماده ای به نام اسید هیدروسیانیک است که ماده ای بسیار کشنده است. این سم دستگاه تنفسی را از کار می اندازد و خفگی می آورد. شاید به همین دلیل نام دیگر این گیاه گیلاس خفه کننده است. اگر دانه هایشان بلعیده و یا جویده شود به سرعت وارد خون می شود و در مدت کوتاهی فرد را می کشد.

عن الثعلب - سایه شب : Night Shade


این گیاه با نام گیلاس شیطان نیز معروف است. سر تا پای این گیاه سمی است. کسانی که مقدار کمی این گیاه را بجوند، پس از مدت کوتاهی لال می شوند، مشکلات تنفسی و تشنج نیز پس از آن به سراغشان می آ ید. این گیاه میوه هایی بسیار شیرین دارد و بچه ها را به سمت خود جذب می کند.


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic